TOP

TAK!

Uden utrolig mange gavmilde, lokale løbere over hele Europa, havde der ikke været nogen bog (eller websitet her). Jeg skylder en stor tak til:

Nuuk, Grønland
Anita Strauss Sørensen
Charlotte Bech (NAAPE Atletik)
Christian Wennecke, Nuuk Orienteringsklub (NASPOK)
Sarah Elizabeth Woodall, Visit Greenland

Reykjavik, Island
Berghildur Erla Bernharðsdóttir, Visit Reykjavik (www.visitreykjavik.is)
Guðmundur Kristinsson og Halla Björg Þórhallsdóttir, Run in Iceland (www.runiniceland.com)

Oslo, Norge
Christian Odgaard @chris_odgaard
Connie Hansen @papava
Margrethe Fjetland, JUICE Oslo
Pernille Blomstrøm @pernilleblomst
Sakina, Oslo Visitor Centre (www.visitoslo.com)

Stockholm, Sverige
Anna Kron Boysen, Visit Sweden
Anna Lång @annalang90
Emma Lindblom @ _emmalindblom
Linda Wiese @spajdergrrl
Marie Olsson
Patrik Mårdh @patrikmardh
Peter Ekström @thepeterekstrom
Robin Johansson, Team Nordic Trail (www.teamnordictrail.se)
William, Stockholm Visitor Center (www.stockholm.se)

Göteborg, Sverige
Jerker Axelsson, Team Nordic Trail (www.teamnordictrail.se)
Joel Språng, Göteborgs Running Tours (www.goteborgrunningtours.com)
Malin Lundskog @malinlundskog
Mia Hellström @menmia (www.menmia.se)
Nora, Göteborgs Turistbyrå (www.goteborg.com)
Pär Prahl
Tobias Christenson

Malmö, Sverige
Alice Borglin
Andreas Liljeback, Malmö Gerillalöpare/ Mikkeller Running Club
Anna Johansson, Malmö Turism (www.malmo.se)
Henrik Persson @henrik00987

Helsinki, Finland
Jarmo Koskela, Run in Finland (www.runinfinland.fi)
Karoliina Ylösjoki, IloMetri Oy
Lotta Hanski, Helsinki City Running Events
Minna Kulmala, Visit Helsinki (www.visithelsinki.fi)
Niko Yli-Jaakkola, Vaantan Marathon
Samppa Marttinen @samppamart
Terho Lahtinen, SUUNTO og Movescount.com

London, England
Greg Drach, Tiago Rato, Michelle Welling, Gonçalo Morais, Nick Barnett, Jack Loveys Jervoise og Zubair Munsif, Midnight Runners (www.midnightrunners.co)
Hope Sloly, City Jogging Tours (www.cityjoggingtours.co.uk)
Peter Holmes, Serpentine (www.serpentine.org.uk)

Liverpool, England
Erica Spellman @erica.spellman
John Elcock, Liverpool Running Tours (www.liverpoolrunningtours.uk)

Manchester, England
Ben Goodair, Hough End Runners Beginners
Charli Parv @dopeyangel101
James Moles and Nina Barthel, Manchester Frontrunners (www.manchesterfrontrunners.org)

Glasgow, Skotland
Ali Wyllie, Run the Sights (www.runthesights.co.uk)
Vici Royle, @vicidoesstuff

Edinburgh, Skotland
Ali Wyllie, Run the Sights (www.runthesights.co.uk)
Rosie Graham @rosiegraham94

Haag, Holland
Ben van Kan @benvrkan og Hellen den Dulk,
The Hague Road Runners (www.hagueroadrunners.nl)
Jeffrey Martens @jeffreymartens1967
Jorn van der Veen @runningjorn

Bruxelles, Belgien
Bastien, Brussels Sightjogging (www.jogging.brussels)
Diane @greeny_running
Dominik, Brussels Runners (www.meetup.com/Brussels-Runners)
Gérald, City Runs (www.cityruns.net)
Les Gazelles de Bruxelles (www.lesgazellesdebruxelles.be)

Luxembourg, Luxembourg
Dan Thuy, Sfeet (www.sfeet.lu)
Luca Volta @lv___24
Nora @runfit_eleo_nora

Paris, Frankrig
Jean-Charles, Paris Running Tour (www.parisrunningtour.com)
Luke Gelmi, Run Paris (www.runparis.fr)
Mathieu Cherubin @mathieucherubin
Sebastien Legoc, Paris Road Runners (www.parisroadrunners.fr)

Strasbourg, Frankrig
Geoffray Grandin @geo_gdr
Maria Salmon, Convivial Running Club
Thi Marie Vang @thimarievang

Marseille, Frankrig
Christophe Arzoumian, Run&Visit Marseille (www.runandvisit-marseille.com)
Lisa Louviot @lily.running

Nice, Frankrig
Anne Gilet, Nice Côte d’Azur Tourisme et Congrès
Julien Flamant @julien.flmt
Marine Sgarbi @marine_sgb

Zürich, Schweiz
Corry og Mike, Travel North (www.travel-north.com)
Luisen Ramos @luisen
Madlaina Cadonau @madlainac

Geneve, Schweiz
Alioune Dieng-Kambel
Helen Gmuer, Geneva Runners (www.genevarunners.com)
Pascal Buchs
Sandro Fulgheri @sandro_geneve

Belfast, Nordirland
Mirek Pyrsz @slim_mirek_run_belfast

Dublin, Irland
Eamonn McMahon @eamonnmcm
Emma Rynhart @emmanoworries
Mark, The Run Hub (www.therunhub.ie)
Patricia Paffen, Dublin Front Runners (www.dublinfrontrunners.ie)

Berlin, Tyskland
Annika @running_anni
Kathrin Hoffmann, Visit Berlin (www.visitberlin.de)
Nathalie Michalik @Happyrunningyogini

Hamburg, Tyskland
Benjamin, Laufmix.de
Bernhard Bohmeier @bbohmeier
Torsten Schubert

Frankfurt, Tyskland
Ines Philipp, Tourismus+Congress GmbH Frankfurt am Main (www.frankfurt-tourismus.de)
Johannes Berneth
Peter Tolnai @paranoid.rundroid
Tim Gondolf, Sightjogging Frankfurt (www.sightjogging-ffm.de)

München, Tyskland
Christian Hofmann, Run Munich (www.runmunich.com)
Christoph, München Sightrunning (www.muenchen-sightrunning.de)

Amsterdam, Holland
Anneloes Dijkman-Zentveld og Jahmilla Verweij, Tough Squad (www.toughsquad.com)
Floris Valkema (www.flow-motion.info)
Jacomien, Hardlopen Amsterdam (www.hardlopenamsterdam.nl)

Wien, Østrig
Bettina Jamy-Stowasser, Vienna Tourist Board (www.vienna.info)
Florian Tischler, Vienna Sight Running (www.floriantischler.wixsite.com/vienna-sight-running)
Steffen Volkmer, GO Running Tours Vienna (www.gorunningtours.com/vienna)
Thomas Rottenberg (www.derrottenberg.com)

Madrid, Spanien
Estrella Arribas, Running Fit (www.runningfit.es)
Ivan Gutierrez Garcia @ivan_run
Turismo Esmadrid (www.esmadrid.com)

Barcelona, Spanien
Dagmar Chel (www.facebook.com/RunatixBarcelona)
Jaime Pedregosa og Joan Brull, 360 Running
Barcelona (www.360runningbarcelona.com)

Lissabon, Portugal
António Araújo @antonioaraujo_captures
Bo, Run in Portugal (www.runinportugal.com)
José Monsanto @jjmonsanto
Maria do Carmo Botelho, Visit Lisboa (www.visitlisboa.com)
Nuno Afonso @na24coach

Porto, Portugal
Cristina Azevedo, Turismo Oficial do Porto (www.visitporto.travel)
Fernando Fernandes @fernandojmfernandes Sergio Miranda, Porto Running Tours (www.portorunningtours.com)
Tiago Vaz Osório @runticasrun, Run Ticas Run (www.run-ticas-run.pt)
Vanessa Freitas @voucorrindo, Vou Corrindo (www.voucorrindo.com)

Rom, Italien
Alessandro Amici @aleami
Antonella Scutiero @antoscu
Giulia Santi @giulia.santi
Marcello Clarizia, Rome Hash House Harriers (www.romehash.com)

Milano, Italien
Sonia Ferrero @sonia_ferrero
Valentina Caso @vale.caso233

Napoli, Italien
Chiara Francesca Mazzei @chiaramazzei74
Daniele Di Fede @ddeleven
Diana Rybachenko, Napoli Running (www.napolirunning.com)
Francesco “Aki” Zullo @akifzero
Giovanni Paribello @paribellog

Venedig, Italien
Giulia Gasparato @violagiulia
Giulia, Venice by Run (www.venicebyrun.com)

Athen, Grækenland
Distance Running Center Athens (www.drcathens.gr)
Ioannis Vasilopoulos @ioannisvasilopoulos
Stelios Doulgerakis @sdoulger

Zagreb, Kroatien
Domagoj Brkić @the_doco92
Marija Bakovic, Kroatiska Turistrådet (www.visitcroatia.nu)
Martina Dodo @martina_djo
Neven Kamenski, Zagreb Runners @zagreb_runners
Samia Zitouni, Best of Zagreb Private Tours (www.bestofzagreb.com)
Sandra Bortek, Sight Run (www.sightrun.com) @SightRunApp
Vanja Suhina, Trail Running Croatia (www.trailrunningcroatia.org)

Beograd, Serbien
BG Info Knez Mihailova (www.tob.rs)
Ivan Vukovic, National Tourism organization of Serbia (www.srbija.travel)
Marco Bunusevac @bukibratoni og @burt_btg, BURT (Belgrade urban running team)
Sasa Gosic @sasago_champ
Stefan Spiridonovic, Run Away Travel (www.facebook.com/runawaytravel.BG)

Bukarest, Rumænien
Adriana Dumitrof @adriana.dumitrof

Sofia, Bulgarien
Alexander Nikolov @alexandernikolov
Ani, Sofia Running (www.sofiarun.com)
Georgi Bonev (www.georgibonev.com)
Kalin Stoyanov @stoyanovkalin
Rebecca, Eat Stay Love Bulgaria (www.eatstaylovebulgaria.com)
Vesselina Kushinova (www.facebook.com/veselina.kushinova)

Budapest, Ungarn
Adam Csapo and Eszter Boda, Running Tours Budapest (www.runningtoursbudapest.com)
Péter Holczer @pholczer
Teréz Kálmán @kalmanterez

Prag, Tjekkiet
Anna Vitoušová, Running Mall (www.runningmall.cz)
Dana Kysučanová @dady0027
Eliška Strnadová @eliskastrnadova.cz
Marc Macaspac
Martin Opolecký, Running Prague
Monika Hložková @monika_hlozkova
Tereza Svobodová @tereza_svob
Vineet Mahajan @vinmah23
Yankoa López @feveryan

Warszawa, Polen
Anna Przyłuska, Warsaw Tourist Office (www.warsawtour.pl)
Dominik Gosk @dominik.gosk
Kasia Kwiat @runkasiarun
Michal, Warsaw Running Tours (www.warsawrunningtours.pl)
Sebastian Wojciechowski, parkrun Warszawa-Ursynow

Tallinn, Estland
Liliana Uljas, SEB Tallinn Marathon (www.tallinnmarathon.ee)
Mihkel Telling
Toomas Lelov (www.facebook.com/CityBikeTallinn)

Riga, Letland
Andis Deze (www.facebook.com/andis.deze)
Anna Ivanova @extrra_
Karlis Ielejs @karlislelejs
Oleg Mihalkov @olegpribalt

Vilnius, Litauen
Giedre Rutkauskaite, Capital Runners Vilnius (www.facebook.com/capitalrunners)
Kipras Kan (www.werunvilnius.lt)

Istanbul, Tyrkiet
Erdem Nazlim @erdemnazlim (#adidasrunnersistanbul)
Levent Kopuz
Spela @spelaya

Og derudover:
Michael Sjøberg, Human Advisor ApS (www.humanadvisor.dk)
Søren Runge, Mikkeller Running Club (www.mikkellerrunningclub.dk)